متفورمین پیوسته رهش 750

نویسنده:reyhanehreyhaneh تاریخ انتشار:21 اردیبهشت 1400
دسته:دارو, ضد دیابت دیدگاه:0

متفورمین پیوسته رهش 750

این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری نمایید.

دسته دارویی: ضد دیابت

شکل دارویی:

 • قرص پیوسته رهش 750 میلی

مکانیسم اثر:

متفورمین تولید کبدی و جذب روده ای گلوکز را کاهش می دهد و همچنین در بافت های محیطی و عضلات با افزایش حساسیت به انسولین باعث کاهش گلوکز خون می شود.

موارد مصرف:

 • این دارو در درمان دیابت تیپ 2 (غیر وابسته به انسولین) تجویز می شود.
 • این دارو به ویژه برای بیماران دیابتی غیر وابسته به انسولین که به رزیم غذایی و کاهش وزن پاسخ نداده اند به کار می رود. این دارو همچنین می تواند به عنوان یک داروی کمکی در کنترل علایم دیابت وابسته به انسولین نیز مصرف گردد.

موارد منع مصرف:

عفونت شدید، سوختگی شدید، جراحی، تروما، اغمای دیابتی، نارسایی قلبی و تنفسی، گرفتگی قلبی، عروقی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری های کبدی و کلیوی مزمن و حاد، اسیدوزلاکتیک، حساسیت شدید به این دارو

عوارض جانبی:

امکان بروز ناراحتی های گوارشی نظیر تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکمی، بی اشتهایی، به خصوص در آغاز درمان وجود دارد. این عوارض معمولا با مصرف دارو همراه با وعده غذایی کاهش یافته و یا از بین می رود.

اختلال در حس چشایی

کم خونی مگالوبلاستیک

اسیدوزلاکتیک یک عارضه بسیار جدی است که با اسهال، تنفس سریع و سطحی، خستگی، ضعف غیرمعمول، دردهای شکمی و دردهای عضلانی همراه است. در صورت بروز این عارضه بیمار باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

مقدار مصرف دارو:

مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین می کند ولی دوز معمول به صورت زیر است:

دوز مصرف اولیه ابتدا به مقدار 500 میلی گرم دوبار در روز (صبح و عصر) همراه با غذا مصرف شود و در صورت عدم کنترل علایم بیماری می توان مقدار مصرف را هفته ای 500 میلی گرم افزایش داد.

مصرف همراه با انسولین:

با مقدار روزانه 500 میلی گرم شروع نمایید و مقدار مصرف را در صورت نیاز می توان هفته ای 500 میلی گرم افزایش داد.

حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان:

2500 میلی گرم در روز و در کودکان بالاتر از 10 سال، 500 میلی گرم دوبار در روز

تداخل دارویی:

از مصرف همزمان سایمتیدین و داروهای کاتیونی که توسط بخش توبولار کلیوی دفع می شوند مانند: آمیلوراید، بلوک کننده های کانال کلسیم به ویژه نیفیدیپین، دیگوکسین، مرفین، پروکائین آمید، کینین، رانیتیدین، تریامترن و تری متوپریم بپرهیزید.

 

احتیاط:

 • برای بررسی پیشرفت درمان به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید.
 • مصرف این دارو باید 3-2 روز قبل از اعمال جراحی یا انجام آزمون های بالینی مانند پرتونگاری از کلیه و آنزیوگرافی قطع شود و مصرف مجدد آن پس از کنترل عملکرد کلیه شروع گردد.
 • مصرف این دارو در دراز مدت ممکن است موجب کاهش جذب ویتامین B12 و اسید فولیک شود، لذا کنترل این دو عامل در طول درمان الزامی است.
 • در صورت فراموش نمودن یک دوز دارو، بلافاصله پس از به یادآوردن، آن را مصرف نمایید، مگر اینکه کمتر از دو ساعت به زمان مصرف دوز بعدی باقی مانده باشد لذا از دوبرابر کردن دوز بعدی پرهیز نمایید.
 • با توجه به دفع کلیوی متفورمین، آزمایشات دوره ای قبل از آغاز درمان و به طور منظم حین درمان برای ارزیابی عملکرد کلیه ها (سطح کراتینین و تصفیه کراتینین) انجام گیرد.
 • در صورت افت قند خون که با علایم اضطراب، تغییر رفتار مشابه مستی، تاری دید، عرق سرد، گیجی، سردرد، پوست رنگ پریده، مشکل در تمرکز، خواب آلودگی، گرسنگی بیش از حد، ضربان سریع قلب، تهوع، عصبانیت، کابوس، خواب بی قرار، لرزش، لکنت زبان، همراه است، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

این دارو در رده B از دسته بندی FDA قرار دارد و مصرف آن در دوران بارداری مجاز می باشد. در دوران شیردهی مطالعات کافی صورت نگرفته، ولی میزان ترشح آن در شیر بسیار کم است.

شرایط نگهداری:

 • دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
 • دور از دسترس کودکان و اطفال نگهداری شود.

 

References:

Facts about pharmacy and pharmaceutical .Health News Institute 2014.

United States Pharmacopeia Dispensing Information-volume2.

British National Formulary (BNF) 2019.

 

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

متفورمین پیوسته رهش 750

آخرین اخبار و مطالب

وبلاگ

شرکت داروسازی ریحانه اصفهان