نقش آلودگی هوا بر سلامت جنسی و باروری

آلودگی هوا یکی از عواملی است که علاوه بر تهدید سلامت قلبی – عروقی و سرطان زایی، خطر اختلال در باروری و عدم تمایل جنسی را نیز به دنبال خواهد داشت. با توجه به اینکه این آلودگی ممکن است توسط خودروها یا کارخانه‌ها ایجاد شود؛ لازم به ذکر است احتمال خطر برای افرادی که در ترافیک و خیابان یا مناطق صنعتی کار می‌کنند بیشتر است. بنابراین آلودگی هوا  به عنوان دومین علت اصلی مرگ ناشی از بیماریهای غیر واگیر پس از استعمال دخانیات است.مطالعات گوناگونی نیز در این زمینه انجام شده است؛ که در ادامه این مطلب به طور مختصر به آنها می‌پردازیم.

بهم خوردن تعادل هورمونی و از بین رفتن اسپرم ها در هوای آلوده

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث بهم زدن هورمون ها می شود ، ذرات معلق در آلودگی هوا مثل هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، کادمیم، سرب و جیوه که روی تعادل هورمونی تاثیر می گذارند و همچنین برای اسپرم هم سمی هستند و باعث از بین رفتن  اسپرم می شوند.

کاهش سطح تستوسترون و استروژن در آلودگی هوا

کاهش در سطح تستوسترون یا سطح استروژن ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود و این موضوع در دراز مدت باعث از بین رفتن سلامت جنسی و زندگی جنسی می شود. اما برای جلوگیری از نابارور شدن در اثر آلودگی هوا می توانید از ماسک هایی که دارای چند لایه فیلتر هستند در هنگام خروج از خانه استفاده کنید. تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی باعث کاهش 30 درصدی فعالیت جنسی می شود. متخصصان باروری بر این باورند که بسیاری از فلزات سنگین در هوا وجود دارند که مستقیما بر روی هورمون های بدن تاثیر می گذارند و سلامت جنسی را به خطر می اندازند.   

تاثیر آلودگی هوا بر ناباروری مردان و زنان

آلودگی‌های محیطی عامل افزایش ناباروری در مردان است. سلول‌های جنسی مردان نسبت به زنان در برابر آسیب‌های محیطی، آسیب‌پذیرتر است و به همین دلیل در شهرهای بزرگ و صنعتی که انواع آلودگی‌ها به‌ویژه آلودگی هوا وجود دارد، آمار ناباروری مردان رو به افزایش هستند. همچنین متخصصان زنان و زایمان بر این باورند که آلودگی هوا یکی از بزرگترین عواملی است که تاثیر منفی بر بارداری می گذارد و احتمال سقط جنین در زنان را افزایش می دهد.

افزایش غلظت رادیکال های آزاد در خون

متخصصان بر این باورند که تنفس بیش از حد در هوای آلوده منجر به غلظت بیشتر رادیکال های آزاد در خون می شود و این باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود ، حتی می تواند باروری در مردان را مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

آیا آلودگی هوا بر جنسیت جنین تاثیر گذار است؟

انتخاب جنسیت جنین مساله ای بحث برانگیز است که در طی سالهای اخیر نیز رواج بسیاری داشته است ، آلودگی هوا باعث کاهش سطح مایع منی می شود. در بسیاری از آزمایش ها و مطالعات نشان داده شده است که تولد فرزند پسر در پنج دهه اخیر رو به کاهش است. کاهش تولد مردان ممکن است به خاطر مواجه شدن انسان با آلودگی هوا باشد. اسپرم هایی که وابسته به جنسیت هستند و دارای کروموزوم y ( جنسیت مرد) هستند بسیار ضعیف تر از اسپرم های کروموزوم های  x ( جنسیت زن) هستند. برای همین در مواجهه با شرایط سخت مثل آلاینده های موجود در هوا از جمله سرب و فلزات سنگین دیگر از بین می روند .

 

منبع:  

https://www.drsalehi.ir/article
https://kameshyar.com

گردآورنده و مترجم: نغمه پیروزی

پیام بگذارید

X